Poster for Stars

District Celebrates Stars!

Updated May 5, 2016

Event Program (Print Version in PDF)

Tucson Unified School District held its second Celebration of the Stars event on Wednesday, May 4, 2016.

District winners were recognized in several categories, including support staff of the year, teacher of the year and principal of the year. Additionally, the district also celebrated 86 campus teachers of the year.

"We are excited to honor excellent teachers, administrators and staff members who were nominated by their peers to be recognized for their hard work and commitment to education," said Dr. H.T. Sánchez, superintendent of Tucson Unified School District. "It is important to take time out each year to celebrate some of the many stars in our district."

The Celebration of the Stars program is designed to recognize and thank some of the outstanding personnel we have in Tucson Unified School District.

Below is a list of the finalists and winners for district awards and the campus Teachers of the Year.

«
  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

  • Photo

»

Teacher of the Year: Elementary

WinnerAward Star

Name: Julia Hillman
School: Blenman Elementary School

Finalists

Name: Erica Stott-Blunt
School: Cragin Performing Arts Magnet Elementary School

Name: Curtis Kiwak
School: Warren Elementary School

Teacher of the Year: K-8 Schools

WinnerAward Star

Name: Victoria Leon
School: C.E. Rose K-8 School

Finalists

Name: Patricia Mitchell
School: Miles Exploratory Learning Center

Name: Frances J. Felix
School: Robins K-8 School

Teacher of the Year: Middle Schools

WinnerAward Star

Name: Marjorie Letson
School: Magee Middle School

Finalists

Name: Ruth Parker
School: Alice Vail Middle School

Name: Katherine Sabel
School: Secrist Middle School

Teacher of the Year: High Schools

WinnerAward Star

Name: Chris Allen
School: Sabino High School

Finalists

Name: Eva Lange
School: Sahuaro High School

Name: Mary Baker
School: Santa Rita High School

Principal of the Year: Elementary Schools

WinnerAward Star

Name: Brian Lambert
School: Hollinger K-8 School

Finalists

Name: Marisa Salcido
School: Lynn/Urquides Elementary School

Name: Seth Aleshire
School: Pueblo Gardens K-8 School

Principal of the Year: Secondary Schools

WinnerAward Star

Name: Frank Armenta
School: Cholla High Magnet School

Finalists

Name: Dan Schulter
School: Dodge Traditional Magnet Middle School

Name: Tari Tenace
School:
Mary Meredith K-12

Assistant Principal of the Year

WinnerAward Star

Name: Frank Rosthenhausler
School: Pueblo Magnet High School

Finalists

Name: Rusty Doty
School: Sabino High School

Name: Shawna Rodriguez
School: Tucson High Magnet School

Rising Star Teacher of the Year

WinnerAward Star

Name: Skyler Shenk
School: Cavett Elementary School

Finalists

Name: Juan Franco
School: Borton Magnet Elementary School

Name: Britney Goglio
School: C.E. Rose K-8 School

Employee of the Year - Professional Support Staff

WinnerAward Star

Name: Rachel Romero, Counselor
School: Secrist Middle School

Finalists

Name: Alexandra Tsosie, Counselor
School: Cholla High Magnet School

Name: Monica Ibarra, Nurse
School: Rincon High School

Employee of the Year - Classified Support Staff

WinnerAward Star

Name: Michael Dunn, Finance Analyst
School: District Office

Finalists

Name: Lori Encinas, Office Manager
School: Catalina High School

Name: Tanya Schrantz, Coordinator, New Teacher Induction
School: Curriculum & Instruction

Employee of the Year - Blue Collar Staff

WinnerAward Star

Name: Lupita Martinez, Lead Custodian
School: Palo Verde High Magnet School

Finalists

Name: Sergio Leyva-Castillo, Custodian
School: Kellond Elementary School

Name: Eddie Soto, Custodian
School:
Secrist Middle School

Campus Teachers of the YearAward Star

Ruth Parker, Alice Vail Middle School
Karina Ramirez, Banks Elementary School
Julia Hillman, Blenman Elementary School
Stacy Wilfert, Bloom Elementary School
Sarah Niegocki, Bonillas Basic Curriulum Magnet School
James Roberts, Booth-Fickett Math/Science Magnet School
Christina Pizarro, Borman Elementary School (on base)
Sheila Encinas, Borton Magnet Elementary School
Victoria Leon, C.E. Rose K-8 School
Cynthia Maldonado, Carrillo Magnet School
Jennie Lebreton, Catalina High School
Patricia Langford, Cavett Elementary School
Lorraine Hetschel, Cholla High Magnet School
Jenny Osborne, Collier Elementary School
Erica Stott-Blunt, Cragin Performing Arts Magnet Elementary School
William Fosmire, Davidson Elementary School
Ellen Murphy, Davis Bilingual Elementary Magnet School
Nancy Cole, Dietz K-8
Maura McKechnie, Dodge Traditional Magnet Middle School
Amy Cannon, Doolen Middle School
Amy Flores, Drachman Montessori Magnet School
Joe Hall, Dunham Elementary School
Jacqueline Kramlinger, Erickson Elementary School
Doris Paulik, Ford Elementary School
Missy Boldt, Fruchthendler Elementary School
Kacey Obert, Gale Elementary School
Pamela Countryman, Gridley Middle School
Kathy Griguhn, Grijalva Elementary School
Elena Ryan, Henry Elementary School
Patricia Tabaczynski, Holladay Magnet Elementary School
Daisy Michel, Hollinger K-8 School
Flor Robles, Howell Elementary School
Patricia Miller, Hudlow Elementary School
Kim Martin, Johnson Primary School
Adrienne Magee, Kellond Elementary School
Shawn Hedayati, Lawrence 3-8 School
Debbie Teece, Lineweaver Elementary School
Dorothy Wilson, Lynn/Urquides Elementary School
Marjorie Letson, Magee Middle School
Melissa Wilhite, Maldonado Elementary School
Lydia Aguirre, Mansfeld Middle Magnet School
Nicole Ramirez, Manzo Elementary School
Gayle Mulholland, Marshall Elementary School
Marisa Gallegos, Mary Belle McCorkle Academy of Excellence K-8
Kimberly Rogers, Mary Meredith K-12
Patricia Mitchell, Miles Exploratory Learning Center
Lupita Sereno, Miller Elementary School
Vicky Campbell, Mission View Elementary School
Karen Pischansky, Morgan Maxwell K-8 School
Stacy Maturo, Myers/Ganoung Elementary School
Melissa Ellison, Ochoa Community Magnet School
Alba Burke, Oyama Elementary School
Debbie Conway, Palo Verde High Magnet School
Shireen Behzadi, Pistor Middle School
Michael Daniel, Project MORE
Leesa Lopez, Pueblo Gardens K-8 School
Jessica F. Mejia, Pueblo Magnet High School
Stacia Reeves, Rincon High School
Cynthia Valencia, Roberts/Naylor K-8 School
Frances J. Felix, Robins K-8 School
Jennifer Raftis, Robison Magnet Elementary School
Rosana Corrales, Roskruge Bilingual K-8 Magnet School
Christine Allen, Sabino High School
Cheryl Walling, Safford K-8 Magnet School
Eva Lange, Sahuaro High School
Sara Gascho, Sam Hughes Elementary School
Mary Baker, Santa Rita High School
Katherine Sabel, Secrist Middle School
Armida McKenna, Sewell Elementary School
Renee Carstens, Soleng Tom Elementary School
Katie Sherman, Steele Elementary School
Pamela Brown, Tolson Elementary School
Cynthia Nisbet, Tucson High Magnet School
Carrie Meakins-Farnsworth, Tully Elementary Magnet School
David Herring, University High School
Tina Kaye Green, Utterback Middle Magnet School of the Arts
Ross Helland, Valencia Middle School
Georgina Castillo, Van Buskirk Elementary School
Jennifer Culbertson, Vesey Elementary School
Curt Kiwak, Warren Elementary School
Maria Gibalski, Wheeler Elementary School
Rene Garcia, White Elementary School
Evelyn Fretz, Whitmore Elementary School
Robin Green, Wright Elementary School
Christina Loria, Teenage Parent High School (TAP)
Robert Meyer, AGAVE Middle & High School
Ixty Londono, District Alternative Education Program