PHYSICAL FORMS:
Fill out online, print,
bring with you on
May 9th

AIA 15.7 A

AIA 15.7 B

AIA 15.7 C







Parent Permission Slip



6th Grade & Under
East Field
Los Ninos vs Drachman - 12:15 pm
Los Ninos vs Roskruge - 1:30 pm
Drachman vs Roskruge - 2:45 pm

5th Grade & Under
Purple Pool
Safford vs Howell - 4:00 pm - West Field
Roskruge vs Drachman - 4:00 pm - East Field
Four O'clock Game Winners - 5:15 pm West Field

Four O'clock Game Losers - 5:15 pm East Field

5th Grade & Under
Gold Pool
Lynn-Urquides vs Warren - 6:30 pm - West Field
Sewell vs Borton - 6:30 pm - East Field
Six Thirty Game Winners - 7:45 pm West Field

Six Thirty Game Losers - 7:45 pm East Field

 

THIRTY-THIRD ANNUAL
ROSKRUGE SOFTBALL
TOURNAMENT
@
Cherry Field
Kino Parkway - South of Broadway

May 9th, 2015

 


 



TUSD
HIGH SCHOOL STATE RESULTS
Wrestling
Joseph Delorme - Tucson
Division I -113 wt class - Runner-up
 
Jesus Urquidez - Cholla
Division II -106 wt class - Champion
Spirit Line
Sabino -
Champion All Girl Stunt
 
Santa Rita -
Runner-up Coed II Partner Stunt
Swimming
Taylor Nations, Sabino HS
 
Champion
100 Free & 100 Backstroke
Girls Golf
Sahuaro HS
Team Runner-up


ARIZONA DAILY STAR
High School
All Stars
Cross Country, Girls Lauren Phillips Rincon/UHS 1st Team
Cross Country, Boys Sawyer Sprung Sabino 1st Team
Golf, Girls Megan Hughes Sahuaro Coach of the Year
  Desiree Hong Sahuaro 1st Team
  Taylor Hughes Sahuaro 1st Team
  Kathryn Ottman Sahuaro 1st Team
Football Derik Hall Sahuaro Defensive Player of the Year, 1st Team-Utility
  Brandon Farrington Sabino 1st Team-Offense-OL
  Bailey Nottingham Sabino 1st Team-Offense-K
  Albert Green Sabino

1st Team-Defense-DB

  Omar Lloyd Sabino 1st Team-Defense-DB
  Austin Perkins Tucson 1st Team-Defense-P
Swimming, Girls Taylor Nations Sabino Swimmer of the Year
      1st Team-100 Back, 100 Free, 100 Fly
  Eleora Bailey Rincon/UHS 1st Team-200IM,
100 Breast
  Kristen Covello Tucson 1st Team-500 Free
  Delaney Schnell Tucson 1st Team-Diving
Swimming, Boys Eric Orr Rincon/UHS 1st Team-100 free
Volleyball, Girls Victoria Davis Sahuaro 1st Team
  Mia Sokolowski Tucson 1st Team
       
Basketball, Girls Sydni Stallworth Palo Verde Player of the Year
      1st Team-Guard
  Alexis Cortez Tucson 1st Team-Guard/Fwd.
  Sydney Harden Sahuaro 1st Team-Foward
  Ismael Galindo Pueblo Coach of the Year
Basketball, Boys Jorge Carrasco Cholla Player of the Year
      1st Team-Guard
  Nate Renfro Sahuaro 1st Team-Forward
  Naquwan Solomon Pueblo 1st Team-Forward
  Jimmie Nelson, Jr. PaloVerde Coach of the Year
Soccer, Girls Shania Pablo Tucson 1st Team-Forward
  Allison Raniere Sahuaro 1st Team-MF
  Avadney Gerard-Osburne Tucson 1st Team-Defense
  Daniela Sanchez Sabino 1st Team-GK
Soccer, Boys Bailey Nottingham Sabino 1st Team-Forward
  Julian Gaona Tucson 1st Team-Forward
  Ronaldo Fierro Tucson 1st Team-Defense






EFFECTIVE IMMEDIATELY!!!!
 

The AIA Sports Medicine Advisory Committee reviewed a medical group's physical forms that the group wanted to use instead of the AIA physical forms and the committee unanimously decided that the current AIA Pre-Participation Physical Forms (15.7-A and 15.7-B) must be used for student athletes' physicals. Any student athletes that had their physicals completed on a different form other than the AIA physical forms for the 2014-15 school year up until 09/19/14 will still be eligible, however, any physicals completed after 09/19/14 must be done on the AIA Pre-Participation Forms (15.7-A and 15.7-B).

The AIA Pre-Participation Forms can be found on the AIA website at http://www.aiaonline.org/about/forms. For your convenience, the forms have been developed with the capability to complete the forms online and print them for the appropriate healthcare physician to review.


Participation Fee Schedule - Effective July 1, 2012
Adopted by TUSD Governing Board December 9, 2014
 

Interscholastic Scholarship Assistance Program

Application